Sloučení pokut za parkování

dopravní odbor

Sloučení pokut za parkování se v Praze stává velice aktuálním tématem. Lístečky za stěrač už policisté nedávají a o tom, že jste dostali pokutu za špatné parkování, se dozvíte většinou za cca 3 měsíce. Někdy to může trvat i půl roku a déle. A to je kámen úrazu. Modré zóny se rozlezly po Praze jako rakovina. Na fialových zónách nesmíte na chvíli ani zastavit, zaparkovat prostě není kam. Radní si mnou ruce, jelikož kasa se plní neuvěřitelnými částkami. Vybírá se od rezidentů za parkovací karty a současně od přespolních za parkovné v těchto zónách. To jsou ovšem drobné oproti tomu co se vybere na pokutách za neoprávněné parkování.

Zapomenuté prodloužení parkovací karty

V minulosti byly kartičky nalepené na skle auta a majitel se pravidelně pohledem přesvědčil, do kdy mu parkovací karta platí. Dnes je vše on-line a žádné fyzické parkovací karty neexistují. Konec platnosti vám můžou sdělit na e-mail, pokud si o tuto službu na úřadě zažádáte. Mnoho řidičů na tuto povinnost neúmyslně zapomene a parkuje vesele před domem bez oprávnění. Eltodo auto jezdí okolo a fotí a fotí a fotí. Každá fotka už ovšem stojí 500 Kč. Majitel vozu o tom ale neví. Dozví se to až za pár měsíců, kdy mu přijde první výzva k zaplacení určené částky.

Neplatit a jít do správního řízení

Jelikož je auto, které monitoruje modré zóny velice aktivní, můžete vyfasovat za měsíc klidně 20 pokut po 500 Kč, což je 10 000 Kč/měsíc. Nejedná se o klasickou pokutu. Je to částka, kterou když zaplatíte, nebude se dál nikdo o tento prohřešek zajímat. Pokuta za špatné parkování je totiž v rozmezí 1500 – 2500 Kč. Pětsetkoruna je taková motivační částka, abyste zaplatili a neotravovali úředníka ve správním řízení. Ten takto nehne ani brvou a je vyděláno.

Finální pokuta je ve hvězdách

Pokud víte, že pokut bude hodně, je lepší neplatit určenou částku a nechat to být. Časem vám přijde vyrozumění o zahájení správního řízení. Tam lze pokuty za přestupky sloučit do jednoho řízení a trochu snížit tuto absurdní sankci. Musí se ovšem jednat o jeden úřad, který řeší tyto všechny pokuty. Ve finále byste měli zaplatit maximálně 2500 + 50% (navýšení za sloučení) + 1000 Kč (správní poplatek). V reálu by měla být finální pokuta ještě nižší, pokud nenarazíte na nějakého úřednického zlouna.

Ochrana rezidentů naruby

Absurdní na tom je, že celé modré zóny byly zavedeny kvůli ochraně rezidentů. Teď se to ovšem otočilo proti nim a dle dostupných informací je takových to zapomnětlivců celkem hodně. Většinou jim nepomohou nářky, jelikož přestupek byl spáchán a hotovo. I v naší autopůjčovně se setkáváme se záplavou pokut od klientů. Tato agenda zabírá značnou část naší pracovní doby.

9 srpna, 2019

Štítky: ,