Přepis auta 2017

Převody automobilů novela 2017

registr vozidel

Od 1. 6. 2017 vstoupila v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Tato novela přinesla novinky, které uvítají hlavně lidé, kteří se zabývají převody aut. Nově budeme moci přehlásit auto na kterémkoli registru osobních automobilů v celé republice. Až doposud to bylo možné pouze na registru v místě trvalého pobytu majitele prodávajícího vozu. To dosti komplikovalo prodeje těchto aut. Pokud se někdo nezdržoval dlouhodobě v místě bydliště, kde měl na sebe napsané auto, byl pro něj prodej vozu strastiplný úkon. Také autobazary měly s tímto nařízením velké potíže. To je od této chvíle minulostí.

Evidenční kontrola na 30 dnů

Další vítanou změnou je prodloužení platností evidenční kontroly na 30 dnů. Ještě nedávno musela být evidenční kontrola při převodu vozidla vystavena na nového majitele a platila pouze 14 dní. To bylo zrušeno a evidenční kontrola již nemusí obsahovat údaje o kupci vozidla a její platnost se prodloužila. To je velká výhoda, pokud prodáváte vozidlo přes inzerát sami. Evidenčku si uděláte předem a do měsíce auto jistě prodáte. Čtrnáct dní byl šibeniční termín. Pokud máte evidenční kontrolu a kupec si přijede pro auto z druhé strany republiky, máte o jednu starost méně. Pokud si plácnete, dostanete peníze, můžete novému majiteli auto dát, ale velký techničák si nechat kvůli převodu. Pokud byste ji totiž neměli, museli byste novému majiteli dát i velký techničák, aby si evidenční kontrolu zařídil (což bez velkého techničáku nelze). Tím pádem by vám v ruce zbyla už jen kupní smlouva. Pozor ale, ani velký techničák v ruce vás nemusí neochránit před problémy.

Bezvýchodná situace

registr vozidel

Dávat auto z ruky neznámemu člověku je stále dost riskantní, jelikož auto je psané stále na vás a můžete se dostat do pasti. Nový majitel se na evidenčku a převod vykašle a vám budou chodit pokuty. Na registr vozidel vůbec chodit nemusíte pokud nemáte ověřenou plnou moc od kupce a velký technický průkaz, jelikož tam mají instrukce, co ke kterému úkonu potřebujete za náležitosti a i když máte kupní smlouvu, velký techničák i evidenčku, auto stejně nepřevedete na nového majitele. Ten by tam musel být s vámi nebo musíte mít jeho úředně ověřenou plnou moc. Nejjistější proces prodeje vozidla je následující. Kupec jede z druhé strany republiky se podívat na vaše auto. V kapse má připravené peníze a nechce jezdit dvakrát. Vy byste rádi měli jeho peníze v kapse a prodávané auto co nejdále od sebe. Pokud se dohodnete na ceně, stále mějte na paměti, že můžete splakat nad skvělým obchodem. Pokud se tedy rozhodnete prodávat auto, těsně před uveřejněním inzerátu si udělejte evidenční kontrolu. Ta stojí cca 350 Kč, takže žádný velký výdaj. Bude platit 30 dnů. Pokud se s novým kupcem dohodnete na ceně, trvejte na tom, že auto dáte z ruky jen výměnou za jeho ověřenou plnou moc na vaše jméno. S tou totiž máte vyhráno, jelikož převod můžete uskutečnit bez auta a bez přítomnosti kupce. Pokud ji mít nebudete a auto pustíte z ruky, můžete se dostat do neřešitelného problému. Podpis na plné moci vám ověří na poště, takže prodej je vhodné naplánovat raději na všední den. Můžete také kupci před příjezdem doporučit, aby si nechal ověřit plnou moc bez uvedení konkrétní osoby, která převod provede, ta se tam pak následně dopíše i v případě, že si koupí auto od někoho jiného. Toto je zcela legální postup, není to nic proti zákonu a vše bude pojištěné.

Nucený převod pokud nespolupracuje

V novele zákona je na tyto případy také myšleno. Pokud nebude nový majitel vozidla spolupracovat a na převod se vykašle, má přijít na řadu nucený převod bez přítomnosti tohoto lajdáka. V praxi se zatím přesně neví, jak se tyto věci budou řešit, ale vzhledem k tomu, že takto postižení lidé jsou v bezvýchodné situaci, nějakým způsobem se to řešit prostě bude muset. Tyto situace by se měly vyřizovat ve správním řízení. Kde se bude správní řízení odehrávat není jasné, Pražáci pravděpodobně budou muset navštívit registr vozidel na Vyšehradě, Na Pankráci 1685/17, Praha 4, tel.: 236 005 481. S velkou pravděpodobností se nebude jednat o nijak jednoduchý úkon, s tím že tam přijdete, řeknete, že pan Novák nepřehlásil auto, které jste mu prodal, tak ať to na něj rychle převedou. V ruce máte pouze neověřenou kupní smlouvu s nějakým klikyhákem.

Každému je jasné, že by zde byl prostor pro zneužívání této bohulibé páky na lotry. Dovedu si představit, že přijde na úřad někdo, kdo by se rád někomu jinému pomstil a převedl by na něj neexistující vrak. Dle mého názoru půjde pravděpodobně o dost zdlouhavý proces s řadou předvolání a pravděpodobně tato služba nebude zadarmo. Úředník ve správním řízení je dražší než kdejaký podnikatel. Na vše má sice šablonu, ale také ten správný ceníček, jelikož na to má monopol, nemůže nikdo při placení ani pípnout. Autopůjčovna Praha radí všem, kteří prodávají automobil na vlastní pěst, aby dávali automobil z ruky pouze při převzetí ověřené plné moci pro převod. V opačném případě se jim nemusí dobrý obchod vůbec vyplatit. I když byste si mohli teoroticky nechat vystavit duplikát technického průkazu, nové registrační značky, stejně byste potřebovali k likvidaci auta potvrzení o ekologické likvidaci, k čemuž potřebujete samotné vozidlo. Nahlásit jeho krádež také nedává moc smysl a spíše by vám to uškodilo než pomohlo, až by se na vše přišlo. Bohužel ani nahlášení pravdy na Policii ČR není úplně tak jednoduché. Pokud jste dostali za auto zaplaceno, nejedná se o žádný trestný čin podvodu či něčeho podobného.

3 listopadu, 2018