Jak nízko může spadnout cena v autopůjčovně

V dnešní době se vyrojilo hodně firem, které se zabývají půjčováním aut. Tento trh je ovšem hodně nepřehledný, jelikož porovnávání jednotlivých nabídek těchto autopůjčoven není jednoduché. V reklamních kampaních, které jsou většinou hodně zavádějící, můžeme zahlédnout nabídky pronájmu aut za pár stovek na den. Hned vedle této nabídky na nás čeká další hit autopůjčoven v podobě minutových sazeb. Zaplatíte pár korun za minutu, bohužel si k tomu musíte ještě připočítat nějaký ten paušální poplatek. Také zjistíte, že za minutu toho moc neujedete.

Minutové sazby v autopůjčovnách

minutové sazby

Minutové sazby většinou používají carsharingové firmy, což jsou autopůjčovny, kdy si auto můžete půjčit bez obsluhy někde na ulici. Delší pronájem se vám ovšem dost prodraží. Bohužel tyto autopůjčovny mají velice nepřehledné ceníky, nabité různými balíčky, takže se v tom málokdo rychle zorientuje. Vše se odehrává on-line, takže musíte být kamarádi s chytrým telefonem a moderními technologiemi.

Pokud máte raději osobní přístup můžete navštívit stránky klasických autopůjčoven. V jejich cenících se lze celkem rychle zorientovat a můžete porovnávat ceny s konkurencí. Jeden z častých nešvarů, na který si musíte dát pozor jsou u některých autopůjčoven uvedené ceny bez DPH. Firmy to dělají proto, aby jejich ceny vypadaly atraktivněji. Vy ovšem nájemné platíte včetně DPH, takže si konečnou cenu musíte dopočítat s kalkulačkou v ruce, což není nic příjemného.

Největší nepřítel autopůjčoven je amortizace

amortizace

Cena v autopůjčovně nikdy nemůže spadnout pod 3000 Kč/měsíc, jelikož to je průměrná výše amortizace. To je částka, o kterou spadne cena auta za jeden měsíc. K ní si samozřejmě musíme připočítat pojistky, daně, poplatky, propagaci, nájmy, výplaty, servis vozu. Tím se dostaneme k částce cca 5000 – 7000 Kč na jedno auto. Pokud auto pronajmeme na jeden měsíc za určitou částku, tak rozdíl je náš zisk.

Auta v autopůjčovně mají prostoje

Musíme si ovšem uvědomit, že auta musí být připravena k pronájmu, takže nejsou všechna non-stop v provozu. Občas někdo auto poškodí, takže se přesune do autoservisu. Tyto prostoje se musí v pronájmu také promítnout, proto jsou sazby u kratších pronájmů vyšší. Leasingové společnosti mají při uzavírání smlouvy jistotu minimálního dvouletého pronájmu v kuse. Tím pádem si mohou dovolit nízkou cenu. Za dva roky vám ovšem k této nízké ceně napočítají opravy různých ťukanců a škrábanců. Většinou se jedná o nesouvisející škody, takže účet po dvou letech může být opravdu hodně nepříjemný, v řádu desetitisíců.

25 června, 2019

Štítky: ,