Parkovací zóny v Praze 2019

Barvy, kterými jsou označeny parkovací zóny v Praze v roce 2019, jsou už jen tři: modrá, fialová a oranžová. Dá se předpokládat, že časem zmizí oranžové z Prahy 7 a 8, které slouží k zpoplatněnému parkování pro přespolní řidiče, na těchto zónách musí platit za parkování i místní, což není příliš logické.

Modré zóny

Tato zóna je relativně dobře známa, slouží pro místní motoristy. Přespolní zde musí platit. Ano, i na modrých zónách v Praze lze parkovat za příslušný poplatek. Ten je většinou vyšší než u fialových zón, jedná se o částku cca 60 Kč/hodina. U fialových to je od cca 20 do 40 Kč/hodina. Aby to nebylo tak jednoduché na modrých zónách lze platit pouze přes mobilní aplikaci spárovanou s kreditní kartou.

Fialové zóny

Právě fialové zóny nahrazují oranžové. Jejich výhodou je to, že na nich mohou bez omezení parkovat i místní řidiči, kteří mají zaplaceno oprávnění od místního úřadu. Přespolní musí na těchto zónách naházet peníze do parkovacího automatu. Další výhodu fialových zón je to, že na většině z nich lze parkovat o víkendu zadarmo. Víkend ovšem začíná na každé Praze jinak a například na Praze 1 musíte platit na těchto zónách i o víkendu.

Pozor si ovšem musíte dát, pokud na fialové zóně hodláte ve všední den pouze zastavit. Není to bez zaplacení legální. Pokud kolem vás projede Eltodo auto a vyfotí vás, můžete očekávat pokutu ve výši 500 Kč. Nic vám nepomůže argument, že jste tam byli jen chvíli. Generátor peněz Eltodo vozidlo je nekompromisní. S ním již nic neusmlouváte jako se strážníkem.

Každá městská část má svoje pravidla

fialová zóna

Toto je noční můra všech řidičů. To, co platí v jedné městské části neplatí o pár metrů dál, kde začíná jiná městská část. Na Praze 3 jsou například o víkendu modré i fialové zóny zadarmo. Popojedete o pár metrů dál do Prahy 2 a tam toto neplatí. Fialové zóny jsou sice zdarma, na modrých zónách ovšem musíte platit. Popojede ještě kousek na Prahu 1 a tam už ani na fialové zóně zadarmo nezaparkujete. Vždy se podívejte na začátek ulice, kde parkujete a na dodatkové tabuli zjistíte podmínky parkování. Nutno dodat, že jsou psány hodně nesrozumitelně.

Čím blíže centru, tím víc se platí

Podle tohoto pravidla by se dalo přibližně orientovat. Praha 1 zpoplatňuje o víkendu i fialové zóny. Ostatní Prahy ponechávají fialové zóny v sobotu a v neděli neplacené. Modré zóny jsou zadarmo o víkendu na Praze 3, 5, 4, 8, 6. Na modré zóny o víkendu můžete za peníze na Praze 1, 2, 7. Pěknou pomůckou jsou mapy.cz, kde se po přiblížení na konkrétní ulici v Praze, dozvíte všechny podrobnosti o barvě zóny, kolik a kdy se tam platí. V autopůjčovně Automoc si můžete pronajmout auto, s kterým lze na Praze 2 parkovat bez omezení.

24 září, 2019

Štítky: ,