Fialové zóny straší řidiče

Není kde parkovat

fialové zóny

V Praze je problém s parkováním, to není žádná novinka. On je problém s parkováním vlastně ve většině měst. Není se čemu divit, naši ekonomiku táhnou automobilky, které se předhání v tom, kdo vyrobí a prodá více aut. Není je ovšem, kde parkovat. Pokud se v této činnosti předhání výrobci mobilů, není to problém. Radnice vymýšlí různé modré a jinak barevné zóny, aby zajistila místním parkovací místa. Přespolní řidiči musí za tyto místa logicky platit.

Fialové zóny do extrému

S extrémním řešením ovšem přišli úředníci v Praze. Fialová zóna slouží k zaparkování rezidentům i návštěvníkům. Návštěvníci zaplatí parkovné na této zóně v parkovacím automatu. Musí ovšem zaplatit před tím, než na fialovou zónu zaparkují. To je ovšem v Praze úkol skoro nemožný, pokud nechceme zablokovat dopravu. Úředníci si vyložili zákon po svém a tvrdí, že na fialové zóně je zákaz zastavení. Jedná se o značku „Parkoviště s parkovacím automatem“. Nic o zákazu zastavení se u ní nehovoří. Většinou jsou tyto parkoviště za závorou, takže se na ně bez zaplacení nedostanete.

Za vše může Eltodo auto

eltodo auto

Proč jsou radní takto přísní? Důvodem je Eltodo auto, které má na střeše kamery a snaží se nahradit městské strážníky v rozdávání pokut. Auto projede kolem fialové zóny a vyfotí auta, které tam parkují. Tím ovšem prokáže pouze přestupek porušení zákazu zastavení. Proto tento výklad zákona. Pokud na chvíli zastavíte na fialové zóně, měli byste bedlivě sledovat auta, která kolem vás projíždějí. Pokud projede Eltodo auto, rychle jděte zaplatit minimální parkovné (cca 20 minut), abyste se vyhnuli pokutě. Úředník milostivě promíjí přestupek, pokud si do určité doby po zaparkování zaplatíte.

Všeho s mírou

Tento přístup je nejen na hraně zákona, ale i absurdní po stránce lidské. Každý návštěvník Prahy musí i při krátkém zastavení na fialové zóně běžet do automatu, aby ho úředníci nepokutovali? Než si stačí přečíst, co je napsáno na parkovacím automatu, už mu poštou posílají pokutu. Legálnost tohoto postupu může zpochybnit pouze soud. Čeká se tedy na někoho, kdo se vydá do boje s úředníky. Do té doby na fialových zónách platí přísná pravidla a platba parkovného se vyplatí. Pokuta za nezaplacení na fialové zóně je v současnosti 500 Kč.

27 března, 2019