Slovenská dálniční známka – elektronická

Slovenská dálniční známka

slovenská dálniční známka

Od ledna 2016 platí na Slovensku elektronická dálniční známka. Co to znamená? Klasickou samolepku si již nikde nekoupíte. Pokud budete chtít používat dálnice na Slovensku musíte si opatřit její elektronickou podobu. Nejjednodušší způsob je koupit tuto známku přes internet a zaplatit ji pomocí kreditní karty. Tuto transakci můžete provést na slovenských webových stránkách eznamka.sk. Ke koupi budete potřebovat znát vaši registrační značku a údaje z vaší kreditní karty. Stránky jsou celkem přehledné, takže vás navedou až k finální platbě. Můžete si vybrat datum, kdy poprvé vjedete na slovenskou dálnici, a současně jakou platnost známky požadujete. Můžete si vybrat mezi 10-denní, měsíční nebo roční. Roční platí do konce ledna následujícího roku, tak jak tomu je u nás. Někteří slovenští politici se dali slyšet, že se uvažují o zavedení roční známky, která by platila 365 dnů. Výhodné by to bylo pro majitele vozidel, kteří si auto pořídí koncem roku. Známka je totiž nepřenosná a váže se na konkrétní vozidlo a registrační značku. Pokud v průběhu roku registrační značku pouze měníte, například při poškození, můžete si zažádat o změnu a novou známku si samozřejmě kupovat nemusíte. Jiná situace nastává, pokud auto prodáte, v tu chvíli se se svoji známkou můžete rozloučit. Ta už bude patřit novému majiteli. Samozřejmě i on musí zažádat o změnu, pokud mění registrační značky.

Pokuty za jízdu bez známky ma slovenských dálnicích

slovenská dálniční známka

Ceny slovenské dálniční známky se od loňska nezměnily. Za 10-denní známku zaplatíte 10 EURO, za měsíční dáte 14 EURO a roční známka vás vyjde na 50 EURO. Při koupi zadáváte povinně svůj e-mail a na ten vám přijde potvrzení o tom, že jste si známku koupili. Toto potvrzení bych doporučoval uschovat alespoň tři roky do šuplíku. To je totiž doba, která je zakotvena ve slovenských zákonech jako maximální termín pro vymáhání pokuty za jízdu bez platné dálniční známky. Pokud se slovenská databáze malinko rozhodí (přeci jenom se jedná o software), bude lepší mit v ruce nějaký důkaz o tom, že jsem si přeci jenom tu známku tenkrát koupili. Ministerstvo dopravy má v plánu vymáhat pokuty prostřednictvím soukromé firmy. Ta samozřejmě funguje na principu čím víc pokut vymůžeme, tím větší zisk máme. Aktuální výše pokuty za jízdu bez dálniční známky je stanovena na 150 EURO (cca 3 900 Kč) za 1 kalendářní den jízdy na černo. A jelikož dnes všechno frčí on-line, složenky se budou z firmy jen sypat do schránek různých nebožáků.

Na hranicích jsou fronty

Pokud nejste příznivci moderních technologií nebo nejste vlastníkem kreditní karty, máte možnost si slovenskou dálniční známku koupit na hranicích. Dle informací některých řidičů jsou ovšem na hranicích na tuto službu fronty. Když spěcháte, tak asi nebudete zrovna nadšeni, pokud se budete muset zdržovat zrovna kvůli takové banalitě. Na to, že vás nikdo nechytil, se spoléhat nemůžete, viz výše popsaná promlčecí doba. Trošku mi to připomíná některé tuzemské výmysly. Jediný, kdo na tom vydělá, bude opět stát. Občan se musí pěkně zapojit a dávat si pozor, aby někde neudělal nějakou botu, aby na něco nezapomněl nebo nepřehlédl. Pokud botu udělá, přijde na řadu tučná pokuta a nikoho nezajímá, že to nebylo úmyslně.

Elektronická dálniční známka v Česku

slovenská dálniční známka

Dle mého názoru bude tato nová technologie nasazena v blízké budoucnosti i u nás. Politici zjistí že na známkách se vydělává přibližně stejně, ale ty pokuty budou stoprocentně sypat. V současnosti, pokud vás nechytí policista při činu, víte, že vám nic nehrozí. Tento systém je ale tak dokonalý, že mu neunikne ani myška a za pár let budete kroutit hlavou nad pokutou, která vám přišla. Již dnes jsou u nás populární radary, které jsou bez přehánění na každém kroku a poctivě fotí každý dopravní přestupek. A jelikož máme nově uzákoněnou odpovědnost provozovatele vozidla za dopravní přestupky, pokutu musí vždy někdo zaplatit. Dávno je pryč doba, kdy byly radary pro srandu a veškeré vymáhání končilo na osobě blízké.

3 listopadu, 2018