Sdílení automobilů

Sdílení předmětů je moderní pojem, který v různých podobách uplatňuje v moderní společnosti. Myšlenka je následující. Jeden člověk si pořídí věc běžné spotřeby, například auto a jelikož soused auto nemá, tak mu ho občas za úplatu půjčuje. Druhý soused má zase ve vlastnictví motorku, takže ji může půjčovat ostatním lidem, kteří motorku nemají. Vdovec vlastní velký byt a většina pokojů mu zeje prázdnotou. Mladí lidé si rádi od něj tyto pokoje za dobrou cenu pronajmou. Dobrá cena je hnacím motorem takto sdílených, lépe řečeno pronajímaných věcí. Pokud si půjdete půjčit automobil do klasické autopůjčovny, bude vás nájemné stát mnohem víc, než když vám auto půjčí soused.

autopůjčovna

Jak je to možné? Dalo by se říct, že soused bude spokojen s pár korunami. Autopůjčovny přeci jen mají větší režii ve formě sekretářek, odvodu daní, reklamy. Potíž ovšem nastane, pokud se sousedovo auto porouchá v době, kdy ho budete mít pronajato zrovna vy. Soused najednou zjistí, že musí zajet do autoservisu a vyměnit třeba komplet spojku za 15 000 Kč. A vy mu na tuto opravu nepřidáte ani korunu. Zrovna mu přijde do schránky složenka na povinné a havarijní pojištění a vy mu na to opět nic nepřidáte. Slovo amortizace je v těchto případech jen abstraktní pojem. Jisté ovšem je, že auto ztrácí hodnotu cca 100 Kč každý den, a to s ním nemusíte vůbec jezdit.

Sousedská autopůjčovna se nevyplatí

Nemluvím o tom, že se sousedovým autem havarujete. Opravované auto ztrácí automaticky také na hodnotě, jelikož potenciální kupec si raději vybere auto nebourané. Pokuty za dopravní přestupky budete muset také vyřizovat vy a někdy je to nepříjemná administrativa, i když vám soused ve finále s řešením pomůže. Když se nic z výše uvedeného nestane, je vše v pořádku. Kdo vám to ovšem předem zaručí?

riziko

Když to sečteme a podtrhneme, půjčovat autosousedovi za projetý benzín je hodně nevýhodné. Pokud si řeknete o symbolické nájemné, budete za vyděrače, jelikož nepomůžete sousedovi v nouzi. Ve finále se budete muset vymlouvat, aby se nepokazily sousedské vztahy. Autopůjčovna by měla být zisková, proto má všechny tyto neviditelné náklady započteny v ceně pronájmu vozidla. Každý automobil, i ten z autopůjčovny ztrácí svoji hodnotu jak stárnutím, tak opotřebením následkem najetých kilometrů. Současně se musí auto servisovat, měnit olej, filtry, ložiska, spojka, rozvody, kotouče, destičky a plno další dílů, které mají svoji živostnost závislou na čase a ujetých kilometrech.

Pokud si nechceme rozházet naše dobré sousedské vztahy je lepší sdílet třeba sekyrku, hrábě či kladivo. Tyto věci nemají valnou hodnotu a nejde je jen tak zničit.

3 listopadu, 2018