Jak se zbavit starých pneumatik zdarma

V dnešní době skoro všichni z nás vlastní osobní automobil. Ti, kdo jej nevlastní si ho půjčují v autopůjčovně Praha, ostatní jezdí hromadnou dopravou. Každopádně aut je v republice více než dost a automobilky chrlí každým dnem další a další auta. S parkováním je to složitější než v dobách minulých a modré zóny rostou jako houby po dešti. Mezi povinnosti, které motorista má, patří i používání zimních pneumatik v zimním období. Jaké obout pneumatiky se dozvíme z velkého technického průkazu.

Kam s ojetými pneumatikami

staré pnematiky
staré pneumatiky

Pneumatiky mají zákonem dáno, kdy už je nesmíme používat. U zimních pneumatik je tato norma dána 4 milimetry výšky vzorku, u letních pneumatik je to o něco lepší, s nimi nesmíme jezdi, pokud je vzorek nižší než 1,6 mm. Když pneumatiky doslouží, většinou si nové objednáme přes internet a dopravce nám je doručí až domů. Co uděláme ale se starým obutím? Pneuservisnám může odebrat staré pneumatiky zdarma, ale také nemusí. Může za to chtít peníze. Vše záleží na tom, zda je daný pneuservis místem zpětného odběru. Tuto informaci se dozvíme ze seznamu, který je umístěn na stránkách ministerstva životního prostředí ZDE.

O likvidaci starých pneumatik se stará kolektivní systém

Další seznam osob, které musí povinně od vás zdarma odebrat pneumatiky je na stránkách kolektivního systému ELTMA, který zřídily takzvané povinné osoby. Těmito osobami se myslí výrobci a dovozci pneumatik. Ti mají ze zákona povinnost postarat se zdarma o ojeté pneumatiky. V ceně nové pneumatiky je totiž zahrnut poplatek za likvidaci staré pneumatiky. Seznamy jsou dosti obsáhlé, takže těchto míst je po republice opravdu hodně. Většinou se jedná o větší pneuservisy či značkové servisy. Z těchto míst jsou staré pneumatiky sváženy zdarma kolektivním systémem.

Do sítě zpětného odběru se můžete zdarma zaregistrovat i vy, pokud máte vyšší produkci starých pneumatik, jednou za čas je od vás odvezou. Minimální počet pneumatik ke svozu je po zaregistrování a schválení cca 50 kusů. Dá se předpokládat, že tato aktivita zlikviduje černé skládky starých pneumatik, které se v minulosti hromadily v přírodě. V naší autopůjčovně dostanete auto vždy s předepsaným obutím.

14 října, 2018