Dálniční známka

Výstavba dálnic je nákladnou záležitostí, proto se jednotlivé státy Evropy snaží z řidičů, kteří tyto dálnice používají a tím pádem i opotřebovávají dostat nějaké peníze zpět. Tyto peníze slouží k výstavbě nových úseků a k údržbě stávajících. Ne všude platí stejná pravidla výběru tohoto poplatku. Nové technologie dovolují jednodušší výběr této daně. Také je zde snaha o to, aby se na mýtných branách nevyvářely fronty vozidel. Proto se v některých státech uplatňuje výběr mýta platbou předem na čerpacích stanicích či přes internet. Bohužel různorodost v jednotlivých státech situaci trochu znepřehledňují, a pokud vyrážíme do více států, v každém z nich se může mýto vybírat jiným způsobem. Pokud vyrážíme do zahraničí, je vhodné si předem nastudovat, jak se v konkrétním státě platí dálniční poplatek, abychom se vyhnuli sankcím, které mohou být uplatněny i po našem návratu domů. V praxi se využívají následující způsoby:

  • Dálniční známky samolepící
  • Mýtné brány se závorou (platba na místě)
  • Elektronická dálniční známka (platba předem)
  • Elektronické mýtné brány s přijímačem v autě (platba předem – kreditní systém)
  • Dálnice zdarma

Dálniční známky samolepící

Tento způsob výběru dálničního poplatku se používá v České republice a v další čtyřech zemích Evropy. Dálniční známku koupíte v Rakousku, Slovinsku, Bulharsku a Švýcarsku. K dostání jsou známky s délkou platnosti 7 dnů, 10 dnů, měsíc, 2 měsíce a rok. Každý stát má k dispozici jen některé známky. Například ve Švýcarsku lze koupit pouze roční dálniční známku v ceně 40 franků (cca 900 Kč). V České republice jsou nabízeny 10denní, měsíční a roční známky. Dálniční známky lze zakoupit na poště či čerpacích stanicích. Sankce za jízdu po dálnici bez známky vás může potkat v případě, že vás při činu chytí policista. Zaplatíte, jak dálniční známku, tak pokutu v řádech tisíců korun. Pokud si automomobil pronajmete v místní autopůjčovně bude dálniční známka nalepena na čelním skle.

Mýtné brány se závorou

Výhodou tohoto systému je, že se nedostanete do situace, kdybyste zapomněli zaplatit mýto. Závora vás prostě dál nepustí, dokud nezaplatíte. Při vjezdu na dálnici si vyzvednete lístek, který obsahuje informaci, kde jste na dálnici najeli. Pokud dálnici opouštíte, dle tohoto lístku je vypočteno mýto, které musíte zaplatit, aby se závora zvedla. Státy, ve kterých se tento systém využívá: Francie, Španělsko, Portugalsko, Chorvatsko, Řecko, Italie, Makedonie, Velká Británie, Irsko, Srbsko, Polsko, Bělorusko. Pokud budete mít auto pronajaté z autopůjčovny, zapaltíte si poplatek za průjezd dálnicí samy.

Elektronická dálniční známka

Známka není samolepící, ale virtuální. To znamená, že si ji koupíte za peníze, ale v ruce ji nemáte. To, že ji máte, prokazujete dokladem, který obdržíte při platbě. Koupit ji můžete na čerpací stanici nebo přes internet. Tento systém funguje v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

Elektronické mýtné brány

Při vstupu do země si na nejbližší benzínové pumpě uzavřete smlouvu s provozovatelem dálnice, dostanete přijímač do auta, zaplatíte určenou částku, z které se vám budou strhávat peníze za projeté kilometry po dálnici. Jak je to s vrácením přijímače a vyúčtováním pokud opouštíte zemi, se musíte informovat při uzavření smlouvy. Malý přijímač, který dostanete, si nalepíte na čelní sklo, aby mohl komunikovat s mýtnou bránou. Tento systém je povinný v Turecku, je provozován v Norsku a Srbsku. Také se tento systém využívá i v jiných zemích, pokud po tamních dálnicích jezdíte často. Na tento systém jsou totiž poskytovány slevy, pravděpodobně proto, že stejně zaplatíte pěkný balík, jelikož jezdíte po dálnici hodně.

Státy, kde jsou dálnice zdarma

Holandsko, Belgie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Monako, Dánsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Ukrajina, Malta, Kypr, Kosovo, San Marino, Německo.

3 listopadu, 2018