Alkohol za volantem

Postih za alkohol za volantem

alkohol sankce

Každý z nás ví, že alkohol a drogy za volant nepatří. Jenže ve skutečnosti se dnes a denně dozvídáme, jak jsou řidiči nenapravitelní a jezdí, i když mají alkohol v krvi. O honičkách policie se zfetovanými řidiči ani nemluvě. Záběry z policejních vozů jsou v televizních novinách opravdu často. Pravděpodobně jsou tito démoni silnější než strach ze sankcí, které na tyto řidiče čekají v případě dopadení. Pokud je člověk pod vlivem alkoholu či drog, jeho mozek přestane myslet racionálně a je přesvědčen o tom, že se mu nemůže nic stát. Opak je ovšem pravdou a nehody mají většinou tragické následky.

Řídit pod vlivem alkoholu se nevyplácí

Nejlepším řešením je si za střízliva ujasnit, že s autem v podnapilém stavu prostě jezdit nebudu. Závazek to není pro někoho jednoduchý, na druhou stranu pokud si poměřím výhody a nevýhody mého potencionálního jednání, nemohou argumenty jízdy v opilosti nikdy převážit nad organizací odvozu mého auta domů například druhý den ráno. Stačí si vzpomenou na lobistu, miliardáře Janouška, který si může dovolit jezdit několika taxíky najednou, a přeci si šel za jízdu pod vlivem alkoholu sednout na čtyři roky do vězení. K dispozici jsou také firmy, který odvoz aut podnapilým řidičům zajišťují a ceny se příliš neliší od cen taxislužeb.

Přestupek do 1 promile

Pokud nadýcháme nebo nám Policie ČR naměří do 1 promile alkoholu v krvi, jedná se o přestupek. Hodnota do 0,2 promile se toleruje, jelikož ji může mít i člověk, který žádný alkohol nepil. Sankce za tento přestupek je pokuta od 2500 do 20 000 Kč a odebrání řidičáku na 6 až 12 měsíců. Konkrétní částka pokuty a délka zabavení řidičáku závisí pravděpodobně na tom, zdali jsme slušný řidič bez záznamů nebo recidivista, který nedbá dopravních předpisů a nějaký ten vroubek už má. Také bude hrát roli naměřená výše alkoholu v krvi.

Trestný čin nad 1 promile

sankce alkohol

Pokud nadýcháte nad 1 promile, jedná se o trestný čin, to znamená, že jdete k soudu a soudce si na vás vymyslí přiměřený trest. Opět záleží na okolnostech případu a sankce jsou velice variabilní. Můžete dostat peněžitý trest od 2 000 Kč (což je celkem málo v porovnání s postihy u přestupku), řidičák vám může být zabaven na 1 až 10 let (taky pěkné rozpětí), můžete dostat trest ve formě obecně prospěšných prací (50 – 300 hodin). Nejhorší je asi trest odnětí svobody v délce až jednoho roku (nejčastěji dostanete nějakou podmínku). V případě přestupku je ovšem váš trestní rejstřík na rozdíl od tohoto trestného činu stále čistý. Autopůjčovny v Praze nemají problém s řidiči, kteří holdují alkoholu.

Odmítnutí dechové zkoušky

Pokud odmítnete dechovou zkoušku na alkohol, čeká vás pěkně tvrdý trest. Pokuta od 25 000 Kč do 50 000 Kč a zabavení řidičáku na 1 až 2 roky. Paradoxně může být tento trest finančně vyšší, než kdybyste nadýchali přes 1 promile a šli k soudu. Také odebrání řidičáku na 2 roky není nic příjemného.

Do 1 promile, ale stav řidiče vylučuje způsobilost řídit

Pokud nadýcháte do 1 promile, můžete v případě, že se zdáte svědkům nezpůsobilý řízení, dostat o něco vyšší sankce než za klasický přestupek do 1 promile. Pokud se budete řádně motat a padat, lze vám uložit trest pokuty 25 000 až 50 000 Kč a zabavit řidičák na 1 až 2 roky. Takže pozor na to a při kontrole se tvářit, že jste naprosto ready. V naší autopůjčovně máme k dispozici alkohol tester a můžete si u nás změřit, zda nemáte v krvi zbytkový alkohol.

3 listopadu, 2018